Korzyści ćwiczenia jogi przez dzieci

Home » Korzyści ćwiczenia jogi przez dzieci
Joga i dziecko

Korzyści ćwiczenia jogi przez dzieci:

Joga zyskuje coraz większą popularność wśród dorosłych i efekty zdrowotne jakie przynosi. Można by było się zastanowić czy dzieci powinny ją ćwiczyć? Praktykowanie jogi przez najmłodszych przyniesie wiele pozytywnych skutków.

W jodze nie trzeba być najlepszym.

W życiu, w sporcie często uczy się aby być najlepszym. Joga pokazuje, że każde ciało jest inne, organizm każdego dziecka różni się od swojego rówieśnika. Każdy wykona ćwiczenie po swojemu i będzie to poprawnie. W jodze nie ma lepszych i gorszych. Wszyscy uczą się na swój sposób, w swoim tempie. Nie ma tu rywalizacji, każdy ćwiczy dla siebie.

Uczy samoakceptacji i tolerancji.

Joga pomaga zrozumieć siebie i swoje ciało oraz zaakceptować je. W czasach kiedy wmawia się negatywy i brak kompetencji, joga uczy samoakceptacji i tolerancji wobec innych. Każdy organizm ma prawo bytu i każdego należy respektować.

Zachęca do zdrowych nawyków.

Ćwiczenia rozpoczęte w młodym wieku pomogą zachować zdrowie oraz wykształtować prawidłowe praktyki aktywności fizycznej w ciągu dalszych lat życia. Joga nie tylko ćwiczy ciało. Uczy także prawidłowego odżywiania oraz umiejętności koncentracji i skupienia umysłu.

Skupienie umysłu i koncentracja.

Nowoczesny świat coraz bardziej rozprasza młode pokolenie. Dzieci często nie potrafią skupić się na jednej rzeczy nawet na krótki okres czasu. Joga uczy dzieci aby nauczyły się koncentracji myśli oraz obecności tu i teraz. Uczy jak wykonywany poprawny oddech pomaga w wielu sytuacjach takich jak stres, wysiłek fizyczny. Pomaga zwiększyć umiejętność kontroli nad częściami swojego ciała.

Uspokaja emocje.

Dzieci przeżywają wiele frustracji oraz negatywnych emocji i często nie potrafią sobie z nimi poradzić, przejawiając to w złych zachowaniach. Techniki prawidłowego oddychania, ćwiczenie skupienia umysłu uczą jak lepiej sobie radzić w życiu z tymi emocjami i jak prawidłowo na nie reagować.

Uczy samooceny.

Dowiadując się więcej o swoim ciele dzieci wiedzą na ile są zdolne. Uczą się o możliwościach umysłu i o tym jak mogą go wykorzystywać w życiu i w relacjach z innymi. Lepiej radzą się w trudnych sytuacjach i wykorzystują bardziej spójną świadomość swojego ciała, umysłu i ducha. Dzięki temu są bardziej pewne siebie a ich zachowanie jest bardziej adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Pozytywnie wspiera zdrowie psychiczne.

Wszystkie korzyści są ze sobą powiązane. Kiedy dziecko umie akceptować siebie łatwiej zaakceptuje innego człowieka. Łatwiej mu będzie zobaczyć dobre strony innych. Lepie reagują na sytuacje lękowe i stany emocjonalne. Posiadając lepsze zdrowie psychiczne mniej narażone są na depresje i inne problemy, które są tak powszechne w dzisiejszym życiu. Nauka relaksacji i koncentracji umysłu trwa w czasie. Nie jest to łatwe ale bardzo przydaje się w życiu. Często dzieci mają za wiele w głowie. Cały dzień przeskakują od jednego zajęcia do drugiego. Joga spowalnia ten proces i pokazuje że nie musi być w życiu takiego chaosu.